pumalas
pumalas pumalas

Kriko Nedir Ve Kriko Hakkında Merak Edilenler?

  1. Kriko Nedir Ve Kriko Hakkında Merak Edilenler?

Kriko Nedir Ve Kriko Hakkında Merak Edilenler?

Kriko Nedir Ve Kriko Hakkında Merak Edilenler?


Büyük yükleri krikonun özelliğine göre istenilen yüksekliğe kaldırılması mümkündür. Elle kaldırması zor ve büyük eşyaların kaldırılması için krikolar çok faydalıdır. Özelliği sayesinde kolayca büyük ve ağır hacimli eşyaları ve yükleri kaldırabilirsiniz. Üstelik hiçbir emek sarf etmeden bunu krikonun özelliği sayesinde yorulmadan yapabilirsiniz. Hidrolik kuvvetin desteği ile birlikte pompalarda kullanılan bu süreç günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Hidrolik krikolar günümüzde farklı özelliklerle karşımıza çıkıyor ve çok ağır yüklerin kaldırılmasında sizlere hızlı ve etkili bir kullanım imkanı sunar. 

Mekanik Kriko Çeşitleri Nelerdir?
Vidalı kriko modellerini incelediğimizde, bir tona kadar yük taşıdıklarını görmekteyiz. Emniyetli olan bu modeller, kaldırdığı yükü istenildiği havada tutma özelliğine de sahiptir. Bir levye yardımı ile ve anahtar kontrol edilen bu krikolar son derece kolay ve kullanışlıdır. 
Oto krikoları, dişli bir çubuk özelliği hareketinde bir çubuk bir diş mesafesi ağırlığı yukarıya taşıyan özelliklere sahiptir. Kol serbest kaldığında ise tırnak dişi tutar ve istenildiğinde tırnak boşa çıkarılarak havadan ağırlık aşağıya indirilir. Oto kriko kapasitesi yirmi beş ton ağırlıkları kaldırma özelliğine sahiptir.
Hidrolik krikolar ise iki farklı silindir ile çalışmaktadır. Küçük çaplı silindir az bir kuvvet ile çalışmaktadır. Silindir içinde yer alan sıvıda ki basınç büyük silindirin pistonuna giderek üzerindeki yükü yukarı kaldırır. Kaldırılan yük geri indirildiğinde ise bir kapağın açılmasıyla sıvı deposuna alınır ve yük aşağıya indirilir. 

Kriko Nasıl Kullanılıyor Ve Güvenli Midir?
Ağır yükleri birkaç saniyede zorlanmadan krikonun özelliğine göre yerden az miktarda kaldırmak istediğinizde krikolar yardıma koşar. Peki, bu krikoların sistemi nasıl çalışıyor ve güvenlimidir? Günümüzde her araçta olması gereken krikolar küçük hacimli ve ufaktır. Daha profesyonel krikolar ise tamircilerde ve benzeri alanlarda tercih edilmektedir. Kullanımı kolay olan krikolar hidrolik ile çalışır. Bu sayede yerden yüksekliğe kaldırmak istediğiniz ağır ve büyük cisimleri zorlanmadan kolayca kaldırabilirsiniz. 

Krikoların güvenli olup, olmadığı konusu ise krikonun marka kalitesi ile ilgilidir. Yapısal özelliklerine baktığımızda krikoların güvenilir şekilde ve rahat şekilde ağırlıkları kaldırma özelliğine sahip olduklarını görmekteyiz. Bir krikonun verimi, kolay kaldırma özelliğine ve ağırlığına bakılarak belirlenir. Mekanik ve hidrolik kriko modelleri mevcut olup, günümüzde hidrolik olanların yerini yavaş yavaş mekanik krikoların aldığını görmekteyiz. Küçük kapasiteli kriko tezgahları ve otolarda kullanılan modelleri mevcuttur. Büyük kapasiteli krikolar ağır makinelerin kaldırılmasında tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.